LUŠTĚNINOVÁ JÍDLA

 

Čočka - základní recept

1 šálek čočky, 2 1/2 šálku vody, špetka mořské soli nebo 1/4 lžičky sojové omáčky SHOYU, můžeme přidat 1-4 šákly zeleniny, řasa kombu - čtvereček o velikosti známky (zelenina a řasa zlepšují stravitelnost)

Řasu na chvíli namočíme přímo v hrnci, v němž pak budeme vařit čočku (stačí minimální množství vody). Na řasu dáváme nejdříve zeleninu, chceme-li jí vařit s čočkou. Na zeleninu vložíme čočku. Po přidání vody přivedeme obsah do varu. Po 30 minutách osolíme a nebo přidáme sojovou omáčku. Vaříme do odpaření tekutiny. 

Čočka s letní zeleninou

350g čočky, 300g letních plodových zelenin (papriky, cukety, patizony, rajčata, baklažány - jednotlivě nebo jejich směs), 50g sezamového za st. lis. oleje, 80g rajského protlaku, 5 str. česneku, 2 lžíce petrželové nati, maizena, mořská sůl

Čočku namočíme a uvaříme do měkka. Na oleji zpěníme drobně nakrájený česnek a 1 lžíci hrubě sekané petrželové nati. Osmahneme také zeleninu, kterou jsme očistili a nakrájeli na plátky. Přidáme rajský protlak, zasmahneme, je-li třeba přidáme trochu vody a zeleninu dusíme skoro do měkka. Pak přidáme uvařenou čočku, ochutíme solí, zahustíme maizenou a pod poklicí dusíme 5 min. na mírném ohni, promícháme. Hotový pokrm sypeme sekanou petrželkou a podáváme s tmavým chlebem a zeleninovým salátem.

Červená čočka s kapiemi

350g červené čočky, 50g sezamového za st. lis. oleje, 1 cibule, 5 čerstvých masitých červených paprik, 60g rajského protlaku, 1/2 lžičky oregana nebo majoránky, 1 lžička sekané petrželové nati, mořská sůl, 250g vařené celozrnné těstoviny (kolínka, spirály, mušle)

Červenou čočku namočíme na 1/2 hod. do trojnásobného objemu vody. Jemně krájenou cibuli zpěníme na oleji, zasmahnemme rajský protlak a pak přidáme očištěné papriky, nakrájené na kostičky, koření a osmahneme. Přidáme červenou čočku i s vodou, ve které jsme ji máčeli. Přivedeme k varu a na mírném ohni vaříme nejprve bez poklice, pak s poklicí, až jsou papriky měkké a čočka téměř rozvařená. Ochutíme solí a vmícháme uvařenou dobře okapanou těstovinu. Podáváme sypané sekanou petrželovou natí.

Čočkový prejt

400g čočky, 20g oleje, 1 velká cibule, 100g čerstvých hub, 3 stroužky česneku, 50g strouhaného celeru, 1/4 lžičky mletého řebříčku, 3 kuličky nového koření, špetka koriandru, 1 lžíce sekané petrželové nati, asi 150g  celozrnné strouhanky nebo mletých obilných vloček, mořská sůl

Čočkunamočíme, uvaříme do měkka, necháme okapat a hrubě pomeleme na masovém strojku. Na oleji zpěníme jemně nakrájenou cibuli, osmahneme jemně strouhaný celer a houby a krátce podusíme. Přidáme koření, česnek, pomletou čočku a tolik strouhanky nebo vloček (nebo jejich směs), aby jsme dostali hmotu dobré konzistence. Ochutíme solí a sekanou petrželovou natí a pečeme ve vymazaném a strouhankou vysypaném pekáčku v mírné troubě do růžova. Podáváme s kroupama nastavovanou bramborovou kaší, kuskusem, bughurem....... nebo s tmavým chlebem a salátem z čerstvé zeleniny.

Fazole (a hrách) - základní recept

1 šálek fazolí, 3 šálky vody, špetka mořské séli, čtvereček řasy KOMBU velikosti známky, zelenina

Vaříme-li fazolí větší množství, tak samozřejmě přiměřeně zvýšíme i množství vody a soli. Fazole propláchneme. Na 8-10 hodin namočíme, dáme do hrnce, přidáme vodu. Vaříme-li pro strávníky s citlivým zažívacím ústrojím, použijeme hrnec obyčejný a pak přidáme o něco více vody a vařímedéle. Pro ostatní strávníky použijeme hrnec tlakový.Pro něj platí údaje, které uvádíme. V obou případech zpočátku zahříváme obsah na mírném ohni a bez pokličky. Tím vysublimuje část složek, které se spolupodílejí na nadýmání. Když se voda začne vařit, zakryjeme hrnec, zvýšíme plamen a natlakujeme. Pak snížíme plamen na velmi malý až malý a vaříme nejméně 50 minut. Sejmeme z ohně, dáme tlakový hrnec na chviličku pod studenou vodu nebo do ní, aby tlak rychle klesl. Otevřeme, přidáme sůl a zeleninu a už bez pokličky vaříme 10-20 minut. Až je zelenina měkká.

V pokrmech můžeme střídat fazole bílé, strakaté, červenou a černou ledvinu. Fazole Adzuki vaříme jinak.

Mexická fazoláda

400g fazolí černá ledvina, 1 velká cibule, 2OOg rajského protlaku, 300g bílého zelí, 30g sezamového za st. lis. oleje, 6 stroužků česneku, špetka mletého řebříčku, 1 bobkový list, 1/2 lžičky drceného kmínu, špetka dobromysli, 1 lžíce sekané petrželové nati, mořská sůl

Fazole namočíme přes noc do studené vody. V hrnci osmahneme na oleji plátky česneku a cibuli, přidáme odkapané máčené fazole, zalijeme dvojnásobným množstvím vody a vaříme pod poklicí mírným varem do měkka ( při zamíchání vařečkou fazole o sebe nebrnkají). Zelí nakrájíme na proužky a přidáme k fazolím. Přidáme také rajský protlak a koření a povaříme 15 minut. Uvařený pokrm má obsahovat jen málo tekutiny. Dochutíme solí a petrželovou natí a podáváme s tmavým chlebem.

Tříbarevná fazoláda

200g fazolí červená ledvina, 200g bílých fazolí, 300g zelených fazolek, 2 cibule, 5 stroužků česneku, 80g rajského protlaku, 20g Solčanky, 1/2 lžičky saturejky, 1/2 lžičky bazalky, špetka mletého řebříčku, mořská sůl

Suché fazole namočíme odděleně přes noc do studené vody. Druhý den je uvaříme každé zvlášť s 1 nakrájenou cibulí do měkka. Uvařené fazole smícháme, přidáme nakrájené zelené fazolky (mohou být zmrazené), Solčanku a koření a vaříme,  až jsou fazolky měkké. Mezitím na oleji zpěníme nakrájenou druhou cibuli, osmahneme prolisovaný česneka rajský protlak a vše horké zamícháme do uvařených fazolí a necháme chvíli dojít. Podáváme s tmavým chlebem, celozrnnou rýží nebo celozrnnými těstovinami.

Fazolové karbanátky BEANBURGER

3OOg fazolových bobů (bílé, široké, strakaté - jeden druh), 300g uvařené rýže Natural nebo krup nebo spařených ovesných vloček, 50g hrubé krupice, 1 velká cibule, 1 lžička sladké mleté papriky, 50g sezamového za st. lis. oleje, 1 lžička drceného kmínu, 1/2 lžičky saturejky nebo majoránky, špetka mletého řebříčku nebo koriandru, 1 lžíce SHOYU, mořská sůl                 

Na obalení: Sójové maso,,sekaná šunka" , olej na pečení

Fazole předem namočíme a uvaříme do měkka. Prochladlé pomeleme spolu s obilninou na masovém strojku. Cibuli jemně nakrájíme a osmahneme na oleji, nakonec krátce osmahneme mletou papriku a ostatní koření a vče přidáme k připravenéfazolové směsi. Přidáme také krupiici, kterou jsme krátce namočili do 100 ml vody, ochutíme SHOYU a solí a směs dobře vymícháme. Na prkénku tvoříme menší karbanátky, které obalujeme v ,, sekané šunce". Pečeme v troubě    na dobře vymazaném plechu. Podáváme v hamburgerové žemli s listem salátu a kolečkem rajčete nebo na krajíčku chleba. Fazolburgery chutnají výborně hlavně dětem. Dospělým můžeme podávat jako hlavní jídlo s přílohou a zeleninou.

Hrách a kroupy (kočičí svarba)

250g celého žlutého hrachu, 120g celých krup, 1 velká cibule, 50g sezamového za st. lis. oleje, mořská sůl

Hrách namočíme alespoň na 12 hod. do studené vody. Pak jej propláchneme a uvaříme hodně do měkka. Kroupy propláchneme, namočíme přes noc do studené vody a v téže vodě se špetkou soli uvaříme kroupy do měkka. Na oleji osmažíme nakrájenou cibulku. Uvařené kroupy smícháme s vařeným hrachem, přidáme cibulku i s olejem, promícháme a necháme chvíli zaležet. Podáváme s kysaným zelím, dušeným nebo syrovým, nebo se zeleninovým salátem. Můžeme udělat cibulky více a do části přidat dýňové semínko, společně osmahnout a hotové jídlo tím ozdobit. Je to výborné :-)

Sójové boby

Vaříme je stejně jako fazole. Namáčecí vodu vždy vyléváme a nahrazujeme vždy vodou čerstvou. Přivádíme odkryté do varu a a sbíráme pěnu. Po uzavření  a natlakování vaříme asi 50 minut. Odtlakujeme, přidáme na větší kusy nakrájenou cibuli a mrkev a vaříme jen lehce přikryté obyčejnou poklicí až je zelenina měkká. pak přidáme trochu rozmíchané pasty miso a necháme asi 5 minut velmi ma denněírně zahřívat.

Takto uvařené sójové boby jsou všestrannou léčivkou, hlavně pro anemii a chronickou únavu. Můžeme jich uvařit více, pak je uschovat v chladu a denně malou porci ( maximum 2 lžíce na osobu) buď krátce zahřát a konzumovat nabo využít jako podklad nebo doplněk jiného pokrmu. ( Polévka, zelenina, kaše, pomazánka, slaný moučník a pod.)

Sója na cibulce jako maso

400g vařených sójových bobů, 2 velké cibule, 1 lžička Solčanky, 1/4 lžičky mletého řebříčku, 50g sójového za st. lis. oleje, 1 lžíce sójové omáčky SHOYU, mořská sůl

Vařené sójové boby necháme dobře okapat. Očištěnou cibuli drobně nakrájíme a na hlubší pánvi osmahneme na oleji do zlatova. Přidáme Solčanku a koření a osmahneme. Pak přidáme odkapanou sóju a vše společně za stálého obracení smažíme 3 minuty. Zakápneme sójovou omáčkou, dochutíme solí a promícháme. Podáváme např. místo vídeňské roštěné nebo kotlet s rýží, těstovinou, nastavovanou bramborovou kaší a se zeleninovou oblohou.

Papriky plněné sójovými boby

4 velké zelené papriky, 300g vařených sójových bobů, 3 lžíce vařené karotky, 2 rajčata, 1 cibule, špetka saturejky a řebříčku, mořská sůl, 50g sójového za st. lis. oleje, 80g rajského protlaku, 150g celozrnné strouhanky smíchané s pšeničnými klíčky

Celé papriky povaříme v troše vroucí vody. Vychladlé shora otevřeme a naplníme nádivkou. Nádivku připravíme z mletých sójových bobů, mrkve, drobně krájených rajčat, sekané cibule, koření a 1/4 lžičky soli. Strouhanku osmahneme na oleji a necháme vychladnout. Naplněné papriky srovnáme do olejem vymazané misky, osolíme, potřeme ochuceným protlakem, zasypeme strouhankou a zakápneme olejem. Pečeme v dobře vyhřáté troubě 1/2 hodiny. Podáváme s rýží nebo bramborem.

Makaróny se sójou

350g makarónů, 200g vařených sójových bobů, 1 cibule, 200g cuket, 1 žlutá nebo zelená masitá paprika, 1 baklažán  (nemusí být), 200g rajčat (čerstvé nebo zmrazené), 60g za st. lis. oleje, 1 lžička majoránky, 1/2 lžičky bazalky, 1/2 lžičky mletého řebříčku, mořská sůl

Makaróny uvaříme podle návodu na obalu. Zeleninu i cibuli očistíme. Cibuli, papriku, baklažán a cuketu nakrájíme na kostičky. Rajčata spaříme a oloupeme, drobně nakrájíme a dáme zvlášť. Do hlubší pánve dáme olej a prohřejeme. Zeleninu jednu po druhé za stálého obracení osmahneme na oleji, hotovou dáme vždy stranou. Když je všechna zelenina osmahnutá, dáme do pánve makaróny, vařené boby, koření, osolíme a přidáme nakrájená oloupaná rajčata. Ta pustí šťávu, ve které směs ještě krátce povaříme a pak podáváme.

Milánské špagety se sójou

500g celozrnných špaget, 200g vařených sójových bobů, 2 cibule, 300g rajčat, 50g sójového za st. lis. oleje, 3 stroužky česneku, 150 ml sladkého kečupu, 1 lžíce sójové omáčky SHOYU nebo TAMARI, 1 lžička Solčanky, 1/4 lžičky majoránky nebo oregana, mořská sůl, 2 lžíce sekané petrželové nati

Špagety uvaříme podle návodu na obalu, scedíme a zakápneme olejem, aby se nelepily. Dáme na teplé místo. Na pánvi ohřejeme olej, na kterém osmažíme očištěnou a nakrájenou cibulku. Přidáme hrubě pomletou vařenou sóju a osmahneme. Pak přidáme jemně krájená rajčata, prolisovaný česnek, Solčanku, koření a sůl a na mírném ohni vaříme do vysmahnutí. Zakápneme sójovou omáčkou a promícháme. Špagety podáváme v miskách nebo hlubších talířích, shora poklademe sójovou směsí. Sypeme sekanou petrželovou natí.

Sójová sekaná pečeně

50g sekané sójové šunky Bona Vita, 200g vařených sójových bobů, 2 cibule, 2 str. česneku, 2 vaječné bílky, mořská sůl,  1/4 lžičky mletého řebříčku, špetka majoránky, 100g celozrnné strouhanky, olej na pekáč

Sekanou sójovou šunku dáme bobtnat podle návodu na obalu. Vařenou sóju pomeleme na masovém strojku. Drobně nakrájenou cibulku zpěníme na oleji. Smícháme odkapanou sójovou šunku, mleté boby, osmaženou cibulku, prolisovaný česnek, koření a větší část bílků. Promícháme a zahustíme strouhankou. Z hmoty utvoříme šišku, kterou potřeme zbytkem bílků a pečeme na vymazaném pekáči a pokrájenou cibulkou do propečení. Při pečení poléváme šťávou. Podáváme s nastavovanou bramborovou kaší a zeleninovým salátem.

Sójový prejt

400g vařených sójových bobů, 100g ječných krupek, 20g čínských hub MU-ER (Jidášovo ucho), 2 celozrnné žemle, 5 stroužků česneku, 2 velké cibule, 1 lžíce Solčanky, 1 lžička majoránky, 1/2 lžičky mletého libečku, 30g oleje za st. lis.,  mořská sůl

Krupky namočíme na 1 hodinu do studené vody a pak uvaříme do měkka. Houby máčíme 2 hod. ve studené vodě a pak v téže vodě vaříme 30 minut. Uvařené houby necháme odkapat a nakrájíme na nudličky. Žemle máčíme ve vodě. Nakrájenou cibuli osmažíme na části oleje do zlatova. Do mísy dáme vymačkané máčené žemle, přidáme osmaženoucibulku, prolisovaný česnek, Solčanku, koření a sůl a dobře promícháme. Pak přidáme pomleté vařené boby (meleme na masovém strojku), nakrájené houby a odkapané vařené krupky. Smícháme, zakápneme olejem a dáme zapéci ve vrstvě silné asi 3 cm v olejem vymazaném pekáčku. Pečeme v dobře vyhřáté troubě. Podáváme s nastavovanou bramborovou kaší a salátem z kvašené zeleniny.

Sójový hamburger SOYBURGER

175g syrových sójových bobů, 30g oleje za st. lis., 1 velká cibule, 1 menší mrkev, 50g rajského protlaku, 1 lžička Solčanky se solí, 1/2 lžičky mletého řebříčku, 1/2 lžičky bazalky, celozrnná strouhanka na zahuštění a obalení, olej na pečení, 4-6 ks celozrnného pečiva na hamburger, čerstvá zelenina

Boby namočíme přes noc do studené vody. Pak vodu slijeme a v čerstvé vodě uvaříme do měkka. Přecedíme, necháme odkapat a uvařené boby za horka rozmačkáme vidličkou. Na oleji zpěníme jemně nakrájenou cibulku a drobně nakrájenou očištěnou mrkev. Přidáme protlak, Solčanku a koření, lehce osmahneme a přidáme rozmačkané boby. Za stálého míchání osmahneme, popř. dochutíme solí a ztáhneme z ohně. Je-li hmota řidší, přiměřeně zahustíme strouhankou. Tvoříme hamburgery, které obalujeme ve strouhance a pečemev troubě v dobře vymaštěném pekáči. Horké vkládáme do rozkrojených žemlí a zdobíme např. na kolečka krájenou syrovou cibulí, potřeme kvalitní hořčicí, zeleným salátem               a kolečky rajčat. Můžeme podáva i jako hlavní jídlo s celozrnnou přílohou a zeleninovým salátem.

 

 

Kontaktujte nás