TOFU, TEMPEH, ŠMAKOUN

 

Tofu je vysoce kvalitníhodnotná potravina, bohatá na bílkoviny (14-16g/100g tofu), rostlinný tuk, minerální látky a některé vitamíny. NEOBSAHUJE CHOLESTEROL!!! Obsahuje vhodný poměr nenasycených a nasycených mastných kyselin.

Z minerálních látek obsahuje: vápník, hořčík, fosfor, železo, sodík a další. Obsahuje vitamíny skupiny B a E.                                                                

Tofu, které je u nás v prodeji, má konzistenci i barvu podobnou např. pařenému sýru. Chuť tofu je jemná, dá se říci až bezvýrazná. Proto při vaření a přípravě studených pokrmů často využíváme různá přírodní koření. Tofu můžeme připravit na slano i na sladko. Dobře stravitelné jsou pokrmy s pravou sójovou omáčkou (např. SHOYU).

Tofu je vhodné pro všechny, kteří chtějí předejít cévním chorobám, vys. krev. tlaku, rakovině tlus. střeva a prsu, cukrovce, chudokrevnosti a ředě dalších problémů.

 

Majonéza z tofu

200g tofu, 50 ml sójového mléka nebo vody, 50g sójového (nebo slunečnicového) za st. lis. oleje, ocet, mořská sůl

Do nožového mixéru dáme sójové mléko, olej a špetku mořské soli, spustíme mixér na plné obrátky a po kouscích vhazujeme tofu. Dokonale rozmixujeme a dochutíme solí a octem.

Obměny:

  • Tatarská omáčka - v misce utřeme asi 2 cm sardelové pasty, 1 lžíci hořčice a 1/2 lžičky cukru. Zašleháme majonézu a vmícháme 1 jemně rozsekanou malou cibulku, 1 sekanou kyselou okurku a 1 lžíci sekané petrželové nati. Dochutíme solí, případně octem.
  • Tyrolská omáčka - do majonézy vmícháme 80g rajského protlaku a 1 lžíci jemně sekané petrželové nati, dochutíme solí.
  • Zelená omáčka - do majonézy vmícháme 50g spařených špenátových nebo kopřivových listů
  • Bylinková majonéza - jemně usekáme směs bylinek (astragon, petrželová nať, meduňka, kopr, pažitka) a pokapeme 1 lžící sójového za st. lis. oleje. Necháme 15 min. stát a pak vmícháme do majonézy.
  •  

Paprikový salát z tofu

100g tofu, 200g majonézy z tofu, 100g vařené rýže Natural, 1 zelená paprika, 1 červená paprika, 1 žlutá paprika, 1 malý pórek, 100g salátové okurky nebo cukety.

Zeleninu a tofu nakrájíme na drobné pravidelné kostičky 5x5 mm, přidáme rýži a spojíme dobře ochucenou majonézou z tofu. Salát je pěkně barevný a velmi chutný.

 

Letní zeleninový salát

1 balíček marinovaného tofu, 3 rajčata, barevné papriky, menší okurku, citronovou šťávu, olivový olej a olivy

Malá tvrdá rajčata nakrájíme na kolečka, papriky a okurky na proužky. Oloupanou cibuli nakrájíme na kostičky a marinované tofu na plátky. Vše dáme do mísy, osolíme, zakapeme citronovou šťávou a olivovým olejem a promícháme. Na talíři salát přizdobíme černými a zelenými olivami.

 

Tofu salát se žampióny

250g tofu, 3 lžíce sójové omáčky, 200g žampiónů, 80g rajského protlaku, 2 stroužky česneku, 1 lžička medu, 1 lžíce slunečnicového za st. lis. oleje, ocet, mořská sůl

Na pánvi osmahneme lehce na oleji česnek a rajským protlakem, přidáme očištěné, na plátky nakrájené žampióny a dusíme 8 minut. Do teplé směsi přidáme na kostičky nakrájený sýr tofu, sójovou omáčku a dochutíme medem, solí popř. octem

 

Italský tofu salát s bazalkou

200g makaronů nebo kolínek, 100g tofu, 100g majonézy z tofu, 1 lžička sušené bazalky, 2lžíce pravé sojové omáčky SHOYU, 2 lžíce slunečnicového za st. lis. oleje, zelenina

Makarony nebo kolínka uvaříme do měkka a prolijeme studenou vodou. Tofu nakrájíme na malé kostičky a promícháme s těstovinou. Sušenou bazalku zvlhčíme lžící vody. Po chvíli přidáme sójovou omáčku, olej a vmícháme do majonézy. Tofu a makaróny okořeněnou majonézou spojíme. Zdobíme hlávkovým salátem, rajčaty, čerstvými okurkami, poprikou apod. V zimě můžeme tento salát podávat i jako teplý pokrm.

 

Halušky s tofu a falešným špekem

500g rýže natural, 150g pohankové mouky, 100g hrubé mouky, 1 menší celer, 3 větší cibule, 300g tofu, olej za st. lis., mořská sůl

Z hrubé mouky a vody zamícháme řidší těsto, přidáme vychladlou vařenou rýži a promícháme s pohankovou moukou, rukama zpracujeme na řídké těsto, které protlačujeme přes síto na halušky do vroucí vody. Promícháme a hotové halušky, které vyplavou na povrch, sebereme, necháme odkapat a promícháme a nastrouhaným sýrem tofu, který jsme předtím orestovali na cibulce. Dochutíme šťávou z čerstvého zázvoru. Při podávání navrch přidáme celerový špek, kysané zelí a hlávkový salát.

Špek: Celer nakrájíme na drobné kostičky a osmažíme  na oleji do zlatova. Na začátku smažení osolíme.

V létě můžeme tofu rozmixovat s cibulkou, pažitkou a petrželkou, okyselit pár kapkami citronu. Hlavně pro děti je to osvěžující krém.

 

Tatarská omáčka

Jednu kostku tofu rozmixujeme s trochou zeleninového vývaru, cibulkou, křenem a kysaným zelím, dochutíme sójovou omáčkou a olejem. Používáme jako zálivku salátů nebo omáček na zeleninu. Je důležité zapojit vlastní fantazii a chutě a co nejvíce používat vlastní recepty.

 

Tofu pečeně

4OOg tofu, 1 velká cibule, 2 lžičky sójové omáčky, 2 lžičky sezamových semínek, 2 lžíce sójového za st. lis. oleje, 2 lžičky drceného kmínu, mořská sůl

Tofu nakrájíme na plátky o tloušťce 1 cm. Očištěnou cibuli jemně nakrájíme, pomačkáme a dobře promícháme s ostatními přísadami. Plátky tofu prokládáme marinádou  a nakonec vše zatížíme, aby byl kontakt s vůněmi a chutěmi dokonalý. V chladničce necháme zaležet 2 hodiny, lépe však pře noc. Pak plátky rozložíme přes sebe např. do ohnivzdorné misky, podlijeme vodou a pečeme při 130 - 150°C do zlatova. Tofu často podléváme, aby nebylo vysušené. Podáváme jako klasickou vepřovou pečeni s knedlíkem (z kukuřičné polenty) a se zelím nebo s bramborovou nastavovanou kaší, dále např. k šouletu (vařený hrách a kroupy), se špenátem a těstovinou atd.

 

Tofu smaženice

Nejjednodušší způsob, jak se seznámit s Tofu. Jde o bezcholesterolovou smženici bez vajec.

100g tofu, 1 středně velká cibule, sójová omáčka SHOYU, ,ořská sůl,3 lžíce rostlinného za st. lis. oleje, můžeme dochutit Vegetou apod.

Nakrájenou cibuli lehce podusíme na oleji, mícháme na kostičky rozkrájené Tofu, dochutíme sójovou omáčkou (Vegetou apod.), osolíme. Krátce osmažíme a podáváme jako klasickou smaženici s krajícem celozrnného chleba, bramborem, celozrnnými těstovinami apod.

 

Čína z tofu

250g tofu, 500g rajčat a paprik, 80g kečupu, 20g sójové omáčky, 10g mořské soli, 100g pórku nebo cibule, 10g maizeny, 50g slunečnicového za st. lis. oleje

Tofu nakrájíme na nudličky a necháme macerovat v zálivce ze soli, sójové omáčky a nálevu z leča. Na rozpáleném oleji osmahneme na kolečka nakrájený pórek, přidáme tofu i s nálevem a kečup. Smměs podle potřeby podléváme vodou a zahustíme předem namočenou maizenou. Jako přílohu podáváme rýži, oves, cous cous (kus kus), bulgur apod.

 

Kontaktujte nás